Košík  |  Kontakt  |  English
Česko 596 311 899
Mezinárodní+420 596311899

Pochopení pásma necitlivosti tlakových spínačů

Pásmo necitlivosti tlakových spínačů Tlakový spínač sestává ze snímací části a elektrického spínače. Spínač rozepne a sepne kontakt při určitém tlaku odpovídajícímu žádané hodnotě. Nastavená žádaná hodnota může být pevná nebo nastavitelná. Výběr tlakového spínače se spínacím bodem v odpovídajícím rozsahu provozního tlaku je důležitý, aby byla zajištěna přesnost a dlouhá životnost. Na typu tlakového spínače závisí jeho přesné vlastnosti a schopnosti.

Typy tlakových spínačů

Existují dva typy tlakových spínačů: elektromechanické a polovodičové. V elektromechanických tlakových spínačích se používá několik typů snímačů. Atributy snímače vymezují relativní přesnost a životnost spínače a obsahují následující typy:
  • Membránové spínače používají k aktivaci spínače svarem utěsněnou kovovou membránu. Provozní tlak mají do 150psi a přesnost do +/-0,5%.
  • Spínače s Bourdonovým perem používají k aktivaci spínače Bourdonovou trubici utěsněnou svarem. Provozní tlak se pohybuje od 50 do 18000psi a přesnost je +/-0,5%.
  • Membránové pístové spínače jsou vybaveny elastomerní membránou, která působí na píst. Píst pak ovládá spínač. Jejich provozní tlak je od vakua do 1600kPa a přesnost je do +/-0,2%.
  • Pístové spínače používají píst k přímému ovládání spínače. Jejich provozní tlak je 12000psi a jejich přesnost je do +/-0,2%.
  • Diferenciální tlakové spínače mohou mít membránu, kovový nebo elastomerní snímač. Mají dva tlakové porty, jeden pro vysoký tlak z procesu a druhý pro nízký tlak z procesu. Snímač detekuje tlakovou diferenci mezi dvěma zdroji tlaku a ovládá spínač.
Polovodičové tlakové spínače mohou mít jednu nebo více žádaných hodnot sepnutí. Nemají pouze rozpínací nebo spínací kontakt tlakového spínače obvodu, ale zahrnují digitální displeje a poskytují analogový nebo digitální výstup. Většina současných modelů jsou plně programovatelné a mohou komunikovat s PLC nebo s počítačem. Polovodičové tlakové spínače mají širokou škálu provozních tlaků a různé frekvenční odezvy. Jsou vysoce odolné proti nárazům a vibracím s přesností do +/-0,25%. V porovnání s elektromechanickými tlakovými spínači mají mnohem delší životnost.

Aplikace pro tlakové spínače

Tlakové spínače se používají v mnoha průmyslových odvětvích. Jsou velmi používány v automatických systémech řízení průmyslových zařízení jako jsou tiskařské stroje, vstřikování plastů a svařovací stroje. Hydraulické a pneumatické tlakové spínače ovládají vzdušníky v nákladních automobilech a brzdový tlak ve vlacích. Tlakové spínače se také používají v četných aplikacích automobilového průmyslu, například při sledování motorového oleje, posilovače řízení a převodovek. U medicínských zařízení jako je dodávání kyslíku se spínače tlaku používají ke sledování tlaku vstupního média.

Typ použitého krytu (pouzdra) tlakového spínače může určovat zda je nebo není vhodný pro použití v určitých aplikacích. Některé tlakové spínače pouzdra nemají. Nejčastěji se používají tam, kde prostor či náklady jsou hlavními problémy. Pouzdra jsou k dispozici z různých materiálů aby vydržela drsné prostředí, kde mohou být vystavena chemickým látkám nebo žíravinám. Nevýbušné tlakové spínače jsou vybaveny těžkými kryty, aby se zabránilo vznícení tam, kde jsou přítomny hořlaviny. Ty jsou nejčastěji používány v ropném a plynárenském průmyslu.

Co je to pásmo necitlivosti?

Miniaturní vakuové nebo diferenciální tlakové spínače
Tlakový spínač
Pásmo necitlivosti (mrtvé pásmo) je rozdíl mezi žádanou hodnotou a bodem kdy spínač zareaguje. K výpočtu mrtvého pásma musíte porovnat hodnotu při stoupání tlaku a hodnotu při klesání tlaku. Nejprve, pomocí ohmmetru nebo nebo digitálního multimetru, musíte potvrdit, že nastavení kontaktu tlakového spínače jsou správná pro rozpínací kontakt (NC normally closed) nebo spínací kontakt (NO normally open). Připojte svorky měřícího přístroje k obvodu spínacího kontaktu a čtěte informaci na displeji aby se ověřilo, že je to spínací kontakt (NO normally open). Zvyšujte nastavenou hodnotu dokud se kontakty nesepnou a měřící přístroj zobrazuje nastavenou hodnotu při rostoucím tlaku. Potom, počínaje nejvyšší nastavenou hodnotou snižujte nastavení od rozpínacího kontaktu (NC) až po (NO). Přístroj zobrazí nastavenou hodnotu při klesajícím tlaku. Odečtením hodnoty při rostoucím tlaku od hodnoty při klesajícím tlaku se získá pásmo necitlivosti - mrtvé pásmo.

Pásmo necitlivosti může být pevné nebo nastavitelné, více než procento v průběhu celého rozsahu. Spínače s Bourdonovým perem (pružnou trubicí) a spínače s membránou mají typicky uzké pásmo necitlivosti, zatímco pístové spínače mají široké pásmo necitlivosti. Polovodičové tlakové spínače se mohou přestavovat ve 100% jejich celého rozsahu. Nastavení pásma necitlivosti hraje důležitou úlohu v systému tím, že zabraňuje rychlému přepínání. Což může nepříznivě ovlivňovat to co tlakový spínač ovládá a opotřebovávají se elektrické kontakty.

Nastavitelné pásmo necitlivosti tlakových spínačů

Pressure and Vacuum Switches
Tlakové a vakuové spínače
Digital Pressure Switch
Digitální tlakový spínač
Tlakové spínače PSW20A a PSW20B jsou velmi citlivé jednopólové spínače, které se mohou použít jako spínače vakua nebo diferenčního tlaku. Jsou vhodné pro použití s čistým, suchým a nekorozivním plynem v rozsahu teplot -30 až 65°C. Přesnost nastavené hodnoty je +/-10% při 70°F a zkušebním tlaku 8psig. Kontakty jsou stříbrné, pozlacené a membrána je z EPDM, připojena k ocelovému kroužku. PSW20A a PSW20B jsou uznány UL a certifikovány CSA.

PSW21 a PSW22 jsou kompaktní, nastavitelné tlakové spínače. Plastový kryt a mechanizmy minimalizují vlhkost a rozměrovou nestabilitu. Mohou být použity pro vzduch, vodu a další plyny a kapaliny, které jsou kompatibilní s acetalem a EPDM. Přesnost nastavení žádané hodnoty je +/-10% při 70°F a teplotní rozmezí je -10 až 70°C. Necitlivost je 15 až 25% z nastavené žádané hodnoty. Tyto spínače jsou vybaveny buď 1/8NPT závitem nebo se středovou hubicí pro trubici 1/8 ID (vnitřní průměr). Každý spínač prochází 100% testováním při vysokých a nízkých nastaveních a zkušebním tlakem.

PSW2000 je digitální tlakový spínač s polovodičovým snímačem. Je vybaven plně konfigurovatelnou klávesnicí, třímístným displejem s červenými LED segmenty a 10 bitovým A/D převodníkem. Výstupy jsou buď oba polovodičové spínače nebo jeden polovodičový spínač a druhý je analogový výstup. Přesnost je 0,5% z plného rozsahu s opakovatelností +/-0,1%. Zkušební tlak je 150% měřicího rozsahu. Pásmo necitlivosti je nastavitelné od 0 až do 125% plného rozsahu stupnice. PSW2000 je odolný proti nárazům a vibracím.

Závěr

Tlakové spínače s nastavitelnými pásmy necitlivosti umožňují provádět nastavování pro žádané hodnoty při rostoucím tlaku a při klesajícím tlaku. To může být nutné pro změnu podmínek k optimalizaci přesnosti a pravděpodobné životnosti spínače. U elektromechanických spínačů se největší přesnost dosahuje, když spínač pracuje v horní čtvrtině provozního rozsahu, zatímco životnost je maximalizována při činnosti spínače na spodním konci rozsahu. Nejlepší kompromis je zachovat provoz spínače uprostřed jeho pracovního rozsahu. Ale protože se pracovní podmínky mění, může být nutné spínací body měnit, aby se udržel co nejlepší výkon tlakového spínače.

Publikace
Stáhnout kompletní dokumentaci o
Pásmo necitlivosti tlakových spínačů
Související témata
Tlakové spínače
Tlakové spínače | Technické reference
Pochopení pásma necitlivosti tlakových spínačů Jak měřít výšku hladiny u kapalin?
We noticed you are from the US. Visit your local site for regional offers and live support.